Nagłośnienie multiroom

Idea multiroom jest bardzo prosta – w jednym miejscu w domu ustawia się serwer zawierający muzykę i filmy (lub tylko muzykę) i rozprowadza się dźwięk do poszczególnych pomieszczeń – za pośrednictwem specjalnie przygotowanej instalacji kablowej. W strefach (pomieszczeniach) znajdują się dyskretnie zamontowane głośniki instalacyjne (w ścianach, sufitach, zabudowach, wnękach) oraz niewielkie klawiatury pozwalające na wybieranie źródeł i nagrań. Im jednak więcej jest pomieszczeń i źródeł tym zadanie jest trudniejsze. W najbardziej zaawansowanych systemach transmisja odbywa się cyfrowo. Multiroom jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i nowoczesnym. Po pierwsze pozwala wszystkim domownikom korzystać z jednego magazynu muzyki i filmów. Po drugie głośniki i klawiatury multiroom można montować na tyle dyskretnie, że nie zakłócają wystrojów pomieszczeń jakie zaplanowali projektanci wnętrz. Kolejna zaleta to jakość obrazu i dźwięku.

Dla systemów multiroom przewidziano bardzo wyrafinowane konstrukcyjnie instalacyjne zespoły głośnikowe, dysponujące doskonałym brzmieniem. Odpowiednio dobre efekty można osiągnąć również w dziedzinie obrazu. Transmisja sygnału wizyjnego jest już na tak wysokim poziomie, że bez kłopotu można przesyłać obraz o rozdzielczości 1080p na odległości nawet do kilkuset metrów.

Multiroom jest o tyle wdzięczną dziedziną, że pozwala włączać do systemu najnowocześniejsze urządzenia i rozwiązania. Popularnym elementem takiego nagłośnienia stał się już iPod występujący w charakterze muzycznego serwera, a od niedawna do sterowania systemami zaczyna się stosować iPady, w miejsce tradycyjnych klawiatur ściennych.