Inteligentny dom

Współczesny dom musi być oszczędny, bezpieczny i przyjazny dla mieszkańców. Dlatego inteligentne systemy sterowania i kontroli cieszą się coraz większą popularnością. Inteligentny dom zakłada wnikliwe zarządzanie ogrzewaniem pomieszczeń, a to oznacza oszczędności energii – system będzie pracował tylko wówczas gdy będzie to potrzebne. Dzięki temu osiąga się oszczędności materiału opałowego do 30-40%. Warto zauważyć, że tak znaczna redukcja konsumpcji energii nie odbywa się kosztem obniżenia temperatury w pomieszczeniach, w których przebywają mieszkańcy. Kontrola dystrybucji energii nie dotyczy tylko kotłów grzewczych, ale również rekuperatorów, pomp ciepła, baterii słonecznych, oczywiście również klimatyzacji.

Użycie systemu inteligentny dom pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa ponieważ informacje o zdarzeniach w budynku przekazywane są do systemu alarmowego. Czujniki ruchu, temperatury, zalania, nasłonecznienia, kontaktrony, stacja pogodowa – wszystkie te elementy systemu inteligentny dom mogą wspomagać system alarmowy. Dzięki temu mieszkańcy będą dyskretnie i inteligentnie chronieni przed niemiłymi niespodziankami.

Domowa inteligencja daje również ogromne możliwości sterowania odbiornikami prądu elektrycznego – poczynając od świateł, a kończąc na systemach audiowizualnych. Tworzenie scen oświetleniowych poprzez uruchamianie, wyłączanie i ściemnianie poszczególnych obwodów to bardzo prosta, wręcz podstawowa możliwość, na jaką pozwala inteligentny dom. Są to możliwości tyleż efektowne co efektywne. Odpowiednie zaprogramowanie obwodów świetlnych w domu oznacza ogromny komfort dla mieszkańców, ale pozwala również na znaczne oszczędności energii (np. poprzez wyłączanie świateł gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu lub włączanie w nocy z mniejszym natężeniem niż wieczorem). Wykorzystanie odpowiednich interfejsów pozwala na zarządzanie z systemu inteligentnego domu praktycznie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi – nawet bardzo skomplikowanym systemem AV.