Pomiar mediów

Posługując się stosunkowo prostym oprogramowaniem możemy wizualizować i podejrzeć zużycie mediów w domach, apartamentach i mieszkaniach. Nie jest do tego potrzebna specjalna instalacja, z naszego monitorowania mediów można skorzystać nie wykonując żadnych prac remontowych. Dzięki temu użytkownik dokładnie wie jak wygląda zużycie gazu, prądu oraz wody.


Monitorowanie nie wymaga automatyki, standardowe domowe instalacje wystarczają by podejrzeć i opracować wszystkie dane. Konieczne jest natomiast zastosowanie specjalnych liczników i przekazanie za ich pośrednictwem danych o zużyciu prądu, gazu i wody do procesora. Liczba liczników, które zastosujemy jest praktycznie nieograniczona. O ile nie ma to większego znaczenia w instalacjach małych i średnich to w dużych domach i apartamentach staje się bardzo ważną cechą. Można bowiem „oddelegować” różne liczniki do pracy w różnych częściach posesji – dom parter, dom piętro, część zewnętrzna, basen, altanka grillowa, itd. Mając informacje gdzie ile czego zostało pochłonięte łatwo jest ograniczyć rachunki.
W dodatku nasza metoda monitorowania mediów informuje również o zmianach temperatury zewnętrznej. Łatwo jest więc powiązać ewentualne duże poziomy zużycia z konkretnymi niskimi temperaturami i zrezygnować z najbardziej kosztownych elementów. Np. może się okazać, że przy temperaturze na zewnątrz poniżej -20 stopni podgrzewanie basenu kosztuje 2xwięcej niż przy temperaturze -10 stopni. Wielu użytkowników posesji zrezygnuje wówczas z kąpieli by nie dopuścić do dwukrotnie wyższych rachunków za prąd.


Monitorowanie naszą metodą zawsze jest wykonane i zaprogramowane dla konkretnego budynku, duże pomyłki w pokazywaniu tendencji, zależności i samych wartości zużycia mediów są praktycznie wykluczone. Wizualizacja jest przedstawiona na ekranie za pomocą wykresów z wartościami z poszczególnych liczników. Można podejrzeć zużycie za dowolny okres. Jeśli takie zobrazowanie zużycia nie jest wystarczające, użytkownik może posłużyć się wygenerowanym raportem, w którym otrzymuje wszystkie, dokładne, wartości wykorzystanych mediów. Możliwości „obróbki” takich danych są więc praktycznie nieograniczone. Oczywiście na wizualizacji można nakładać wykresy dla poszczególnych liczników.


Najłatwiejszym sposobem na podejrzenie wykresów i danych jest przeglądarka internetowa. Wizualizacja może zostać ulokowana na komputerze bądź serwerze klienta lub na dowolnym serwerze zewnętrznym. W każdym przypadku dostęp jest tak samo łatwy. Na życzenie użytkownika można również przekazywać dane na zewnętrzny, ścienny, panel LCD. Wymaga to jednak pewnej ingerencji w instalację oraz zakupu samego panelu. Najbardziej wymagającym i nowoczesnym klientom oferujemy podglądanie danych za pośrednictwem iPada.

Przykładowy panel z podglądem zużywanych mediów http://pomiary.rgbaudio.com

Przeglądanie wymaga programu Flash Player.